Dary Boga Stworzyciela, Zbawiciela i Uświęciciela na Mszy Krzyżma


Wróciłem z krakowskich Łagiewnik, gdzie Prezbiterium Kościoła krakowskiego celebrowało ze swymi biskupami Mszę Krzyżma Świętego. My kapłani przybyli na swe święto wypełniliśmy prawie połowę bazyliki. Razem odnowiliśmy nasze przyrzeczenia kapłańskie i przyjęliśmy List do kapłanów pt. „Kochać i służyć”.

W centralnej, bardzo teatralnej, części Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił oleje święte. Wniesiono potężne anafory pełne oleju: najpierw olej chorych używany w sakramencie namaszczenia chorych, następnie olej katechumenów którym naznacza się kandydatów do chrztu. W trzeciej kolejności wniesiono właściwy olej święty, będący mieszaniną oliwy z wonnym balsamem i nazywany krzyżmem. Stosuje się go do namaszczania nowo ochrzczonych i bierzmowanych oraz przyjmujących sakrament święceń kapłańskich i biskupich. Krzyżmo jest również używane podczas obrzędów poświęcenia kościoła i ołtarza.

Przewodniki liturgiczne tłumaczą, że olej pozyskiwany z oliwek jest podobnie jak powietrze, woda, czy światło elementem otaczającego nas kosmosu, który ukazuje dary Boga Stworzyciela, Zbawiciela i Uświęciciela. Olej niesie w sobie specjalną woń, działa terapeutycznie i wzbogaca stół biesiadny. Dzięki tej swej bogatej naturze został włączony w symbolikę biblijno-liturgiczną i wyraża namaszczenie Ducha który uzdrawia, opromienia, pociesza, uświęca oraz nasyca darami i charyzmatami całe ciało Kościoła.